• P. Janusz Otręba - rocznik 1970

• Z przyjemnością przedstawiamy poniżej wspomnienia naszego kolejnego absolwenta p. Janusza Otręby, który naszą szkołę ukończył w roku 1970. Pan Janusz obecnie jest mieszkańcem Pasłęka, ale z sympatią i sentymentem wspomina lata "gródkowskie". Dziękujemy za możliwość umieszczenia Jego wspomnień na naszej stronie i z niecierpliwością oczekujemy na zdjęcia, które obiecał nam z tych lat "wyszperać".

O mnie

Nazywam się Janusz Otręba. Urodziłem się 27 grudnia 1955 roku w pobliskim Morągu. Był to czas szczególny. Moi rodzice z tak zwanego nakazu pracy przybyli z różnych stron Polski do Małdyt, gdzie podjęli pracę w Zespole Państwowych Gospodarstw Rolnych. Ojciec był odpowiedzialny za park maszynowy, natomiast mama pełniła funkcję zootechnika. Po kilku latach pobytu w Małdytach przeprowadziliśmy się do Gródek koło Działdowa, gdzie rodzice zaczęli pracować jako nauczyciele w Państwowym Technikum Rolniczym. Mimo ciężkich czasów okres gródkowski był czasem szczęśliwego dzieciństwa i nastoletniej młodości.

Czas studiów i pierwsza praca

Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Działdowie rozpocząłem studia na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, na wydziale rolnym. Po śmierci mamy, jeszcze będąc studentem, przeprowadziliśmy się do Pasłęka.  Pracę magisterską obroniłem z ekonomiki rolnictwa. Następnym etapem była roczna służba wojskowa w wojskach pancernych,  gdzie na koniec otrzymałem nominację na stopień oficerski. W czasie studiów pobierałem stypendium fundowane z Kombinatu Rolnego Nogat w Malborku. W związku z tym byłem zobligowany po zakończeniu studiów do pracy w tejże firmie. Tu trafiłem od razu na „szerokie wody” obejmując stanowisko kierownika, a później dyrektora jednego z zakładów rolnych.

Początek zawodowej przygody z Pasłękiem

Moja przygoda zawodowa z Pasłękiem zaczęła się w 1983 roku od stanowiska Kierownika Zakładu Ogrodniczego przy POHZ. Praca kierownicza w państwowym sektorze rolnym zakończyła się w 1992 roku na stanowisku Zastępcy Dyrektora Przedsiębiorstwa Rolnego w Pasłęku. Na fali przemian ustrojowych w 1992 roku założyłem wraz z kolegą własną firmę w branży mleczarskiej. Firma ta działa do dzisiaj. Jednak w międzyczasie mieliśmy okazję zetknąć się z globalizacją rynku mleczarskiego, co spowodowało restrukturyzację firmy. Tak jak wiele osób w tamtym czasie, zmuszony byłem do podjęcia się innego zajęcia. Pozostając dalej jako udziałowiec w firmie rozpocząłem pracę  świadcząc usługi menedżerskie w różnych przedsiębiorstwach prywatnych. Można tu wymienić pełnienie funkcji dyrektora działu rolnego oraz kierownika zakładów rolnych.

Nowe wyzwania

Natomiast w ostatnich latach miałem przyjemność kierowania projektem inwestycyjnym w firmie Finn Well Investments jako Projekt Manager. Do tego należy dodać kierowanie Zakładem Aktywności Zawodowej, gdzie zetknąłem się z tematyką niepełnosprawności oraz ekonomii społecznej. Zarządzanie różnymi przedsiębiorstwami pozwoliło mi zdobyć duże doświadczenie zawodowe, które dodatkowo wspomagałem dokształcając się. Mam tu na myśli ukończone Podyplomowe Studia na Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz ukończenie szkolenia z zakresu sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Od kliku lat aktywnie interesuję się odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności  fotowoltaiką. Miałem okazję uczestniczyć w szkoleniach oraz targach, na których prezentowano tematykę produkcji energii elektrycznej w oparciu o energię słońca.

Umiejętności

Praca w wielu firmach dała  możliwość zdobycia znaczącego doświadczenia w zarządzaniu zasobami ludzkimi w strukturach organizacji komercyjnych, typu spółka.

Społeczność to podstawa!

Oprócz pracy zawodowej wiele czasu poświęcam działalności społecznej. Przez wiele lat byłem założycielem i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa. Pod koniec lat 80- tych byłem założycielem Towarzystwa Miłośników Pasłęka, gdzie obecnie pełnię obowiązki Prezesa. W latach 90- tych udało mi się wraz z kolegami stworzyć zespół redakcyjny monografii Pasłęka i ostatecznie przy wsparciu naukowców z Gdańska, Malborka i Łodzi napisać książkę o historii naszego miasta i okolic „Pasłęk. Z dziejów miasta i okolic 1297- 1997”. Na początku lat 90- tych przez cztery lata byłem członkiem Zarządu Miasta i Gminy Pasłęk. W tym roku, po raz trzeci współorganizowałem Jarmark Św. Bartłomieja w Pasłęku, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Pasłęka.

Zainteresowania

Od wielu lat moim głównym hobby jest turystyka kolarska. Już w szkole średniej miałem okazję przejechać rowerem całą północną Polskę, a czasie studiów brać udział w wielu dalekich wyprawach kolarskich, choćby po takich krajach jak Węgry, Rumunia, Bułgaria, Włochy i ówczesna Jugosławia. Z innych zainteresowań wymienię historię Naszego Miasta i regionu. Architektura i urbanistyka to następne zainteresowania. Z racji  mojego wykształcenia moim hobby jest również dendrologia, szczególnie widziana z perspektywy starych założeń dworsko-pałacowych.

Moje najbliże

Moja najbliższa rodzina to żona Barbara- nauczycielka oraz córka Adrianna, która w tym roku ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

A to zdjęcie p. Janusza sprzed dwóch lat

I tegoroczne z wyjazdu do Szwecji na maraton rowerowy Karlskrona Bike Maraton.

I kolejne z podróży i z pracy...

Pan Janusz przesłał nam również zdęcia z lat szkolnych swojego brata Ryszarda, które z przyjemnością zamieszczamy.

Pan Ryszard, który ukończył naszą szkołę w 1975 r. po prawej stronie

A to klasa p.Ryszarda Otręby z wychowawczynią