• ZAJĘCIA Z PIERWSZEJ POMOCY MEDYCZNEJ DLA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

• zdjęcie nr1 Ratownik pokazuje na fantomie jak należy udzielać pierwszej pomocy

zdjecie nr 2 Ratownik demonstruje jak należy owijać poszkodowanego folią życia.

zdjecie nr 3 Ratownik zakłada opatrunek na oparzenie.

zdjęcie nr 4. Dzieci z Ratownikami.

W dniu 15.09.2022 r. dzieci z oddziału zero oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach dotyczących Pierwszej Pomocy Medycznej. Na początku zajęć Ratownicy medyczni pokazali dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje. Wyjaśnił również na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Jednym z najciekawszych dla uczniów były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Ratownicy medyczni powiedzieli dzieciom, iż bardzo ważne jest by rodzice dbali o to, żeby dzieci jeździły w foteliku i mocno zapiętych pasach, a także podczas jazdy rowerem i innych podobnych aktywności zawsze miały odpowiednie zabezpieczenie głowy i kończyn. Przedszkolaki ćwiczyły sposoby zachowania się w sytuacji , gdy ktoś w ich obecności zemdleje lub złamie rękę i jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc.

• Szanowni Państwo

Szkoła w porozumieniu z organem prowadzącym zapewnia dożywianie dla każdego chętnego ucznia (klasy I - VIII).

Poniedziałek, czwartek - zupa - koszt posiłku dla ucznia 5 zł, Gmina Płośnica dofinansuje kwotę 3 zł.

Wtorek, środa, piątek - II danie - koszt dla ucznia 8 zł, Gmina Płośnica dofinansuje kwotę 5 zł.

Opłatę za miesiąc z góry należy przelać na wskazane konto do 26 września 2022 r.

Potwierdzenie przelewu należy przekazać wychowawcy.

Szczegółowe informacje są dostępne u wychowawców klas.

• SPOTKANIE AUTORSKIE Z KAROLEM KOZŁOWSKIM

• W czwartek, 8 września uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniu autorskim z krakowskim poetą, Karolem Kozłowskim. Pan Kozłowski jest autorem wierszyków i piosenek dla dzieci. Napisał między innymi: "Zwierzątkowo", "Smok i smog", "Maska dla łosia", "Znaki drogowe", "Sen Burka", "Osa Łakomczucha", "Logoludek", "Nutki dla malutkich" i wiele innych. Podczas spotkania opowiadał ciekawe i wesołe historie ze swojego dzieciństwa. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali zabawnych wierszyków o zwierzętach, porach roku i znakach drogowych w  wykonaniu autora. Poeta chętnie odpowiadał na pytania dotyczące powstawania jego utworów. Po spotkaniu uczniowie mogli zakupić książeczki z dedykacją.
                            Wizyta w szkole poety to ciekawa forma bezpośredniego  kontaktu młodego czytelnika z pisarzem, która nie pozostanie bez wpływu na zainteresowanie dzieci książkami.

NA ZDJĘCIU: UCZNIOWIE KLAS I-III ORAZ p. K. KOZŁOWSKI

• NARODOWE CZYTANIE

•    W czwartek, 7 września w naszej szkole, w ramach 11. Edycji Narodowego Czytania, któremu patronuje Para Prezydencka odbyło się wspólne czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza przez uczniów 8 klasy. “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. "Ballady i romanse" osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.

Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nadarzyła się więc wspaniała okazja by odczytać publicznie dzieło inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii. Czy myśl romantyczna wpływa na współczesnego człowieka? Czy poezja porusza nas i skłania do refleksji? Na te pytania i wiele innych odpowiadali sobie uczniowie uzupełniając kartę pracy po odczytaniu "Świtezianki", której znajomość jest wymagana na egzaminie ósmoklasisty.

Magdalena Cejman

NA ZDJĘCIACH: UCZNIOWIE KLASY 8

• Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2022/2023

•    1 września odbyła się inauguracja roku szkolnego 2022/2023. Dyrektor szkoły, pani Marzena Jargoła powitała zgromadzonych na uroczystości uczniów i rodziców, przedstawiła kadrę pedagogiczną i pracowników szkoły. Szczególne słowa powitania skierowała do przedszkolaków i pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają swoją edukację w murach szkoły. Uczniom życzyła sukcesów w nauce, a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy i sukcesów zawodowych. Po części oficjalnej uczniowie spotkali się z wychowawczyniami w klasach.

Na zdjęciach: dzieci, uczniowie, rodzice, pracownicy Szkoły Podstawowej w Gródkach